متمم فیزیک پایه

سؤالات آزمون‌های سراسری بسیار مشابه سؤالات آزمون‌های سال‌های گذشته می‌باشد؛ بنابراین اگر دانش‌آموزی کتاب فیزیک پایه اینجانب را که شامل سؤالات آزمون‌هاي سراسري، آزاد، آزمایشی‌سنجش و خارج‌ از کشور می‌باشد مطالعه کند به‌راحتی قادر خواهد بود به درصد بسیار بالایی از سؤالات آزمون‌های سراسری پاسخ دهد. اما برای پاسخ‌گویی به سؤالات كامل هر آزمونی دانش‌آموز باید تسلطی کامل و عمیق نسبت به مطالب کتاب‌های درسی داشته باشد؛ که لازمه‌ی این موضوع، حل پرسش‌های متعدد و متنوع می‌باشد. کتاب متمم فیزیک‌پایه مجموعه‌ای از پرسش‌هایی است که در المپیادهای فیزیک ایران، آزمون‌های کارشناسی ارشد ایران، آزمون‌هایGRE ، مسابقات فیزیک کشورهای مختلف و کتاب‌های معتبر جهان مطرح شده‌اند. اگر می‌خواهید در فیزیک پایه به تسلط برسید اين كتاب را با دقت مطالعه كرده و براي بررسي فصل‌هاي مختلف آن با من همراه شويد.
برای این‌که زمان شما هدر نرود کارهای زیر را روی این مجموعه انجام داده‌ام:
-پرسش‌های هر فصل را از ساده به دشوار چیده‌ام تا به‌صورت تدریجی عمق درک شما افزایش یابد.
-پرسش‌های انتخاب شده فراتر از حد دبیرستان نیستند؛ یعنی، برای پاسخ‌گویی به آن‌ها نیاز به دانستن مطلبی خارج از کتاب درسی ندارید.
-پرسش‌ها را به‌گونه‌ای انتخاب کرده‌ام که توجه شما را به مسائلی معطوف کنم که بیش‌ترین اشتباهات را در آن‌ها مرتکب می‌شوید.
-در بیش‌تر موارد، سؤالاتي را که از کتاب‌های معتبر جهان استخراج کرده‌ام تشریحی بوده‌اند؛ اما، در این کتاب آن‌ها را به‌صورت چهارگزینه‌ای مطرح کرده‌ام. توجه داشته باشید که گزینه‌های نادرستی که در این تست‌ها به‌همراه پاسخ‌های درست آورده‌ام بازتاب کج‌فهمی‌های دانش‌آموز متوسط می‌باشند؛ به‌همین خاطر در پاسخ‌های تشریحی، آن‌ها را مورد بررسی قرار داده‌ام تا آگاهی شما را از بدفهمی‌ها و یا استدلال‌های نادرستی که سرچشمه‌ی خطاهای برخی از دانش‌آموزان می‌باشند عمیق‌تر کنم.
-به‌منظور درک بیش‌تر شما، پرسش‌هایی در پاسخ برخی سؤالات مطرح کرده‌ام. بنابراین از شما می‌خواهم که پاسخ‌های تشریحی سؤالات را به‌دقت مطالعه کنید. اگر در پاسخ سؤالي تمرینی را برای شما مطرح کرده‌ام از شما می‌خواهم که تمام تلاش خود را برای حل آن به‌کار بندید.
-در کنار هر سؤال منبع آن‌را ذکر کرده‌ام. اگر سؤالي از کتابی مطرح شده است؛ به‌دلیل تشابه نام کتاب‌ها، نام مؤلف کتاب را در کنار سؤال قید کرده‌ام. در کنار برخی از سؤال‌ها نام مؤلف را مشاهده می‌کنید. لازم به ذکر است که من با طرح این سؤال‌ها فقط قصد توضیح مطلبی را در پاسخ آن برای حل سایر سؤال‌ها داشته‌ام.
فعلاً از شما نمي‌خواهم كه به من اعتقاد پيدا كنيد. تنها انتظار من از شما اين است كه اين كتاب را مطالعه كرده و به من اجازه دهيد تا فيزيك پایه و چگونگي حل مسائل آن‌را به شما آموزش دهم. من مفاهيم فيزيك، نحوه‌ي درست پاسخ‌گويي به مسائل، روش‌هاي صحيح تست‌زني و هر آن‌چه براي موفقيت در آزمون‌ها نياز داريد را در اختيار شما خواهم گذاشت. مهم نيست كه فعلاً چه‌قدر فيزيك مي‌دانيد حتي اگر يك مبتدي باشيد، با شما كار خواهم كرد تا در بهترين راهي كه چگونگي‌اش را من، مي‌دانم گام برداريد. اين كتاب را با دقت مطالعه كنيد. نويد من به شما اين است كه فيزيك و لذت بردن از حل مسائل آن را به شما ياد خواهم داد.

احمد جوکار

دانلود قسمتی از کتاب   بازگشت به صفحه اصلی

powered by ramin yadbareh