پرسش های چهار گزینه ای فیزیک پایه

هدف من در اين كتاب اين است كه ضمن توضيح مفاهيم فيزيك پایه، به شما بياموزم كه چگونه از اين مفاهيم در حل پرسش‌هاي چهارگزينه‌اي استفاده كنيد. پس لطفاًَ اين كتاب را با دقت مطالعه كرده و براي بررسي فصل‌هاي مختلف كتاب‌های فيزيك پایه با من همراه شويد. اگر اين كار را انجام دهيد از خيلي جهات مي‌توانيد روي من حساب كنيد.
«به منظور آموزش سريع و ساده، طبقه‌بندي كتاب بسيار ريز انجام شده است.»
- به شما اطمينان مي‌دهم مطالب هر قسمت طبقه‌بندي شده را با زباني ساده و گويا براي شما شرح دهم. به‌طوري كه هيچ ابهامي در ذهن شما باقي نماند.
«به منظور يادگيري آسان، پرسش‌هاي هر قسمت از ساده به دشوار چيده شده‌اند»
- به شما اطمينان مي‌دهم در هر قسمت طبقه‌بندي شده تست‌هاي تكراري و مشابه وجود نداشته باشد.
«به منظور آشنايي شما، تمامي تست‌هاي غيرمشابه كنكورهاي سراسري، آزاد، آزمايشي سنجش و خارج از كشور در هر قسمت به طور كامل آمده است.»
- به شما اطمينان مي‌دهم پس از مطالعه‌ي هر قسمت هيچ تستي در كنكورهاي سراسري، آزاد، آزمايشي سنجش و خارج از كشور براي شما تازگي نداشته باشد.
«به منظور تسلط شما بر كتاب درسي، تمامي تمرينات و مثال‌هاي كتاب درسي به صورت تست‌هاي استاندارد در هر قسمت مطرح شده‌اند.»
- به شما اطمينان مي‌دهم كه هيچ مثال، تمرين يا مفهومي از كتاب درسي (كه در كنكورهاي مختلف مشابه آن نيامده باشد) نباشد كه من از آن تستي طرح نكرده باشم.
«به منظور بي‌نياز كردن شما از كتاب‌هاي ديگر، اگر در قسمتي تست‌هاي كنكورهاي مختلف تمام مطالب آن قسمت را پوشش ندهد، با طرح تست‌هاي تأليفي اين ضعف پوشانده شده است.»
لازم به ذكر است كه تست‌هاي تأليفي اين كتاب اكثراً از مجموعه‌هاي معروف مسائل فيزيك كه به وسيله‌ي مايكل ا. براون؛ دانيل پ، تروشت؛ چارلز رابرتسون و ج.پ. سون؛ الوين هالپرن؛ فرانك ج بلت؛ وِزوبوف و وِشالنوف؛ هيو.د. يانگ و راجر فريدمن؛ ديويد هاليدي و رابرت رزنيك؛ ل تاراسو و آ. تارا سوا ، و ديگران نوشته شده است طراحي شده‌‌اند.
- به شما اطمينان مي‌دهم كه تست‌هاي تأليفي هر قسمت تست‌هاي جديد و استانداردي باشد.
- به شما اطمينان مي‌دهم كه تمامي روش‌هاي سريع تست‌زني و مهارت در حل مسائل را به شما آموزش دهم.
- و از همه مهم‌تر به شما اطمينان مي‌دهم كه پس از مطالعه‌ي اين كتاب هيچ تستي در هيچ آزمون استانداردي براي شما تازگي نداشته باشد.
تنها دو كار از شما مي‌خواهم:
اول اين‌كه: طبق روش من اين كتاب را مطالعه كنيد. بدين صورت كه: در هر قسمت ابتدا درس‌نامه‌ي آن قسمت را در كتاب پاسخ‌هاي تشريحي به دقت مطالعه نماييد و پس از آن به حل تست‌هاي آن قسمت به ترتيبي كه چيده شده‌اند بپردازيد. و فقط زماني به راه حل تست‌ها نگاه كنيد كه براي يافتن راه حل آن‌ها سعي كافي به خرج داده باشيد (شايد 5 تا 10 اگر در حل اين تست‌ها به نكته‌اي تازه برخورديد حتماً آن را در برگه‌اي يادداشت كنيد تا براي استفاده‌ي مجدد از آن در آزمون‌هاي مختلف،نياز به حل مجدد تست‌ها نداشته باشيد. پس از اتمام هر فصل تست‌هاي قسمت دوم هر فصل (بيشتر تمرين كنيد) را به قسمت‌هاي 30 يا 40 تايي تقسيم كرده و در زمان استاندارد (هر تست يك دقيقه و بيست ثانيه) از خود آزمون بگيريد.
اگر چه شما مي‌توانيد به هر روشي كه مي‌خواهيد اين كتاب را مطاله كنيد ولي من اين كتاب را طوري نوشته‌ام كه اين شيوه مؤثرتر است. لطفاً اين كار را انجام دهيد نه تنها لذت مي‌بريد، بلكه مطالب بيشتري از آن چه انتظار داريد، فرا خواهيد گرفت (اطمينان دارم كه الان مي‌دانيد اين كتاب، يك كتاب فيزيك معمولي نيست)
دوم اين‌كه در حين مطالعه‌ي كتاب از شما مي‌خواهم كه ايده‌ي زير را دنبال كنيد:
به عنوان يك انسان، شما از موهبت‌هاي هوش، خلاقيت و كنجكاوي برخوردار هستيد. بسياري از دانش‌آموزان هرگز استعداد خود را شكوفا نمي‌سازند، زيرا خود را به تنبلي و نااميدي عادت داده‌اند. اين افراد در زندگي اعتماد به نفس خود را از دست داده‌اند و هميشه جملاتي مانند، من نمي‌توانم،من خوب ياد نمي‌گيرم، من نمي‌فهمم و از اين قبيل را بر زبان‌ مي‌آورند. آن‌ها از اين بيم دارند كه قادر به درك و كسب مهارت در يك درس نباشند.
مي‌خواهم اطمينان دهم كه اين اتفاق براي شما نمي‌افتد مي‌خواهم مطمئن شويد كه همه‌ي افراد در يادگيري كامل يك درس مشكل دارند. جامعه‌ي ما مملو از افرادي است كه به شما وعده‌ي آموزش سريع و ساده‌ي دروس را مي‌دهند اما فريب آن‌ها را نخوريد. به ياد داشته باشيد كه يادگيري مفاهيم يك درس و كسب مهارت در حل مسايل آن نياز به زمان و تلاش ذهني بسيار دارد.
من و شما مي‌خواهيم ساعت‌هاي زيادي را با هم سپري كنيم و وظيفه‌ي من اين است كه از سپري شدن زمان به نحو مطلوب، اطمينان حاصل كنم، در حين مطالعه‌ي كتاب با درسنامه‌ها، احتياط‌ها، استراتژي‌هاي حل مسايل و روش‌هاي خاص تست‌زني در كنار شما خواهم بود.
فيزيك در كنكور مهم است و مي‌خواهم شما قادر باشيد به خوبي به تست‌هاي كنكور پاسخ دهيد. بالاتر از همه مي‌خواهم شما از خواندن فيزيك لذت ببريد.

احمد جوکار

دانلود قسمتی از کتاب   دانلود قسمتی از پاسخ نامه تشریحی   بازگشت به صفحه اصلی

powered by ramin yadbareh