قواعد بازی

بیایید با خودمان صادق باشیم. همه‌ی ما دوست داریم زندگی خوبی داشته باشیم و در ناز و نعمت زندگی کنیم. همه‌ی ما، انسان‌های موفق را تحسین می‌کنیم. اولین سؤالی که در برخورد با انسان‌های موفق به ذهن ما می‌رسد این است که آن‌ها چگونه این کار را کرده‌اند؟
حقیقت این است که آن‌ها چیزهایی را درک می‌کنند و کارهایی را انجام می‌دهند که دیگران با آن‌ها غریبه هستند.آن‌ها در مورد کسب ‌و‌کار و زندگی ذهنیتی دارند که دیگران ازآن بی‌بهره هستند. به‌طورکلی آن‌ها قواعدی را به کار می‌بندند که دیگران از آن بی‌خبرند. هدف این کتاب افشای این قواعد و توضیح آن‌هاست.
این قواعد همانند قواعد فیزیک به اثبات رسیده و عملی هستند. تمامی این قواعد از بررسی زندگی افراد موفق به‌دست آمده‌اند؛ بنابراین ا گر شما هم این قواعد را رعایت کنید به همان میزان از موفقیت دست پیدا خواهید کرد و ا گر این قواعد را نادیده بگیرید باید تاوان آن را بپردازید.
اجازه دهید مثالی برای شما بزنم:
قانون جهانی گرانش می‌گوید؛ به دلیل وجود جاذبه، جرمی که در نزدیکی کره زمین رها شود به سمت سطح این سیاره سقوط می‌کند.
بنابر این قاعده، ا گر شخصی خودش را از ارتفاعی رها کند به طرف پایین سقوط کرده و صدمه می‌بیند و این موضوع ربطی به این ندارد که او چه‌قدر باهوش، مصمم، تحصیل‌کرده و ... است. او این قانون را نادیده گرفته است و باید تاوان آن‌‌را بپردازد.
« توماس هنری ها کسلی» می‌گوید: « دنیا همانند یک صفحه‌ی شطرنج است. مهره‌ها پدیده‌های جهان و قواعد بازی همان قانون‌های طبیعت هستند. طرف دیگر این بازی از چشم ما پنهان است؛ ولی ما مطمئن هستیم که این بازیگر، همیشه عادل و صبور است. همچنین به تجربه دریافته‌ایم که هرگز اشتباهی از نظر او پنهان نمی‌ماند و از کوچک‌ترین غفلت ما چشم‌پوشی نخواهدکرد.»
برای این‌که از بازی زندگی لذت ببرید باید قواعد بازی را بدانید. باید بدانید که شکست‌های پی‌درپی، شما را به بازیگری چیره‌دست تبدیل می‌کند؛ البته به شرط آن ‌که هرگز تسلیم نشوید و راهتان را ادامه دهید. باید شجاع باشید. باید تصمیم‌های درست بگیرید. باید بدانید به کجا می‌روید و ... .
شاید شما بیشتر قواعد این کتاب را بدانید و حتی ا گر قاعده‌ای را نمی‌دانستید ممکن است آن را در این کتاب بخوانید و بگویید: « این‌که مسلّم است.» یا ممکن است بگویید:« من این قاعده را از قبل می‌دانستم.» و من به شما می‌گویم: « بله، شما فردی باهوش و مطلع هستید؛ اما سؤال من از شما این است؛ آیا شما به دانسته‌های خود عمل می‌کنید؟ آیا دانسته‌های خود را در زندگی به کار می‌گیرید؟» بیشتر ما می‌دانیم ولی عمل نمی‌کنیم. به همین دلیل در این کتاب پس از بیان هر قاعده وآوردن نمونه‌هایی در قالب داستان بخشی تحت عنوان « چه‌‌ باید کرد؟» آمده است. در این بخش کارهایی که شما برای به‌‌کارگیری هر قاعده باید انجام دهید گفته شده است. از شما خواهش می‌کنم که این بخش را به‌دقت بخوانید و کارهای خواسته شده را انجام دهید؛ زیرا ا گر این کار را انجام ندهید نتیجه‌ی زیادی از این کتاب نخواهید گرفت.
در این کتاب قسمت‌هایی تحت عنوان « بنویس تا اتفاق بیفتد.» وجود دارد. از شما می‌خواهم که آن‌چه را دوست دارید در زندگی شما اتفاق بیفتد در این قسمتها بنویسید. زیرا من اعتقاد دارم که در نوشتن جادویی نهفته است. اجازه دهید این جادو را برای شما توضیح دهم:
« ایستر هیکس» یکی از برجسته‌ترین مفسران قانون جذب می‌گوید:
« ا گر انسان بتواند فقط هجده ثانیه روی چیزی که واقعاً می‌خواهد تمرکز کند، یک زنگ بزرگ در کائنات به صدا درمی‌آید که توجه تمام هستی را به سمت این شخص جلب می‌کند. حال ا گر این هجده ثانیه بتواند تا شصت‌و‌هشت ثانیه ادامه پیدا کند کار، تمام است و کل هستی به تکاپو می‌افتد تا برای فکر متمرکز شده یک راه‌حل پیدا کند. ا گر آرزوست برآورده‌اش کند و ا گر سؤال است برایش جوابی پیدا کند.»
در نگاه اول شاید این عدد شصت‌و‌هشت ثانیه خیلی کم به نظر برسد و شما بگویید بسیار ساده است. خب ا گر این‌طور فکر می‌کنید برای لحظه‌ای کتاب را ببندید و این کار را امتحان کنید. بله، حتماً متوجه شدید که هنوز هجده ثانیه‌ی اول را رد نکرده‌اید فکر شما منحرف می‌شود. بلافاصله نجوا گر درونی شما به صدا در می‌آید که جدی نگیر و دست از این بازی‌ها بردار و به مسائل مهم‌تر زندگی بپرداز و ... . اما من در این کتاب راهی را به شما می‌آموزم که شما بتوانید بیش‌تر از این زمان هم تمرکز کنید. این روش چیزی نیست جز نوشتن آن چیزهایی که می‌خواهید. هنگامی که شما قصد دارید آن‌چه را که می‌خواهید بنویسید به‌منظور آن ‌‌که نوشته‌های شما درست و دقیق باشد فقط روی خواسته‌هایتان تمرکز می‌کنید؛ پس بنویسید تا اتفاق بیفتد.

احمد جوکار

دانلود قسمتی از کتاب   بازگشت به صفحه اصلی

powered by ramin yadbareh